טורים אישיים

אכלתם אותה

ג'והנה ויינברג

ג'והנה ויינברג דיאטנית קלינית וספורט- B.Sc. בעלת תואר ראשון במדעי התזונה מטעם האוניברסיטה העברית וסטודנטית לתואר שני במדעי התזונה. בוגרת קורסים לתזונת ספורט, תזונת ילדים, הנחיית קבוצות, NLP לקבוצות, העצמת המטופל, תזונה נפרולוגית, מדריכת כושר ומאמנת כושר אישית (מכללת ויינגייט), מצילה וספינינג. מרצה לתזונת ספורט בענפי ספורט שונים, מנחה קבוצות הרזייה ואורח חיים בריא, מנחה לתזונה בהריון, יועצת בפרויקטים לקידום הבריאות ועבודה קלינית בשירותי בריאות כללית. כיום עובדת במרכז לרפואת ספורט "מדיקס" עם ספורטאים רבים, בעיקר טניסאים ורצים למרחקים ארוכים. עובדת בשירותי בריאות כללית בייעוץ אישי וסדנאות. מדריכת כושר קרבי לפני הצבא ומדריכת כושר בבה"ד 1, מאמנת כושר אישית, רצה בתחרויות רבות וביניהם מרתון תל אביב, מרתון פריז, וחצאי מרתון. מייל: johanawain@gmail.com Facebook - ג'והנה ויינברג- דיאטנית קלינית וספורט 054-4412543

אכלתם אותה

הטור של הדיאטנית הקלינית ג'והנה ויינברג

הרגלי תזונה נכונים


הרגלי תזונה נכונים ומשק נוזלים תקין מהווים יתרון תחרותי ממשי ומשמעותי עבור שחקן הטניס. הם מסייעים בשמירה על הריכוז ועל האנרגיה ודוחים את התשישות ועייפות הגוף במהלך המשחק. פרט לאימונים אינטנסיביים והכנה קפדנית, תזונה נכונה יכולה להוות את ההבדל בין ניצחון או ההפסד בנקודת ההכרעה של המשחק.

במשחק טניס שגרתי, ההוצאה אנרגטית משמעותית בשל ריצות הספרניט הרבות והכוח המתפרץ הנדרש. במשחקים ארוכים במיוחד או סדרת משחקים רציפה, השחקן שינצח הוא זה שיצליח לשמור על רמת אנרגיה וריכוז גבוהים. שחקנים אשר אינם מקפידים על הרגלי תזונה נכונים עלולים להרגיש במהלך המשחק תשישות ברגליים, קושי לתזמן נכון חבטות והאטה מוטורית.  לאחר המשחק, עלולים גם לחוות תפעות לוואי שונות כגון זמן התאוששות ארוך, פציעות, כאבי ראש הנגרמיים מהתייבשות, שרירים תפוסים בשל חוסר במלחים ומגנזיים וקשיי שינה. כל אלו, עלולים לעכב את החזרה לאימונים ולפעמים, במקרים של תחרויות אינטנסיביות, לגרום לפרישה מוקדמת.

 הרגלי תזונה בריאים אשר טניסאים חייבים להקפיד:

·          הקפד לאכול ארוחת בוקר- זו ארוחה חשובה משום שהיא ממלא את מאגרי האנרגיה שהתרוקנו במהלך הלילה, ומכינה את הגוף לפעילות. מחקרים מראים כי ילדים מרוכזים מצליחים יותר כאשר הם מקפידים לאכול ארוחות בוקר לפני בית ספר. ארוחות בוקר קלה יכולה לכלול מאכלים כגון: יוגורט, סנדוויץ' עם גבינה או ביצה, טוסט. אין לשכוח שטניסאים חייבים גם לאכול אחרי אימון הבוקר ולפני בית הספר על מנת לאשפר התאוששות מיטבית, ולעודד את בניית השרירים המאומצים.

·         חלק את ארוחות היום לארוחות קטנות יותר כך שיהיו פרוסות על פני כל היום, ברווחים של 2-4 שעות. בסך הכל, במשך היום צריכות להיכלל 3 ארוחות עיקריות ו2-3 ארוחות ביניים קטנות יותר. גופו של הטניסאי בונה שריר ומתאושש במהלך כל היום ובמיוחד כאשר מתקיימים אימונים בשעות הבוקר והערב. כמו כן, הגוף זקוק לאנרגיה וחלבונים, כאשר לא מקפידים לאכול מאוזן או בכלל, במקום שתתרחש בניית שריר, הגוף, על מנת לפצות על החוסרים, עלול לפרק את חלבון השריר וזהי מתכונת לפציעות.

דוגמאות לארוחות ביניים:

יוגורט+ פרי, חטיף אנרגיה, שקית בייגלה קטנה.
 שתייה- מים הכרחיים לפעילויות חיוניות רבות בגוף כגון, קירור, ניוד חומרים מאיבר לאיבר, הפקת אנרגיה ושריפת שומנים. חשוב מאוד להקפיד על שתייה לאורך היום כולו - לפחות 10 כוסות מים וכן במהלך אימון - על כל שעת אימון, חצי ליטר מים. התייבשות הנה תופעה מסכנת חיים!

·         גוונו במאכלים רבים בתזונה היומית שלכם, זהו הסוד לקבל מהויטמינים והמינרלים שהגוף זקוק לו. הקפידו על לאכול מצבעים שונים כגון: לבן, ירוק, סגול, אדום, כתום-צהוב.כגון: כרוב סגול, עגבניה, בצל, מלפפון, גזר.

·         דרך נוספת לשיפור התזונה הינה על ידי הפחתה משמעותית באכילת "ג'אנק פוד" שלצערנו נפוץ מאוד בקרב טניסאים ואשר איננו תורם לבריאותם. כמו כן, יש לזכור שמאכלים אלו עשירים מאוד בקלוריות משומן וסוכר ועשויים לתרום להעלאה מיותרת במשקל. עלייה במסת שומן פוגעת בקלילות והזריזות הנדרשת במגרש ומעמיסה על הברכיים. ככלל, מזונות לא בריאים הם אלו הכוללים מאכלים עשירים בחמאה וסוכר, מזון מטוגן, בשרים שמנים, שתייה מתוקה, חטיפים וממתקים.

 

אין ספק שככל שהטניסאי מתקדם יותר, מתאמן יותר ומתאמץ יותר האחריות שלך בכל הנוגע לאימונים לתזונה גדלה גם היא. טניסאי המקפיד על הרגלים הנדונו בכתבה זו, ירגיש טוב יותר במגרש, יתאושש מהר יותר ויהיה בעל יתרון משמעותי על פני יריביו.

בהצלחה במשחק !

 

Powered by Artvision | Truppo Websites