טורים אישיים

אכלתם אותה

אילנה ברגר הרפז

אלופת ישראל בטניס 5 פעמים בשנות ה- 80 ותחילת ה- 90. חברת נבחרת "גביע הפדרציה" של ישראל 7 שנים (26 הופעות). נציגת ישראל למשחקים האולימפיים בסיאול 1988. דירוג שיא ביחידות 148 בעולם (בשנת 1991). נבחרה לאחת מתוך 3 "טניסאיות היובל" של ישראל (יחד עם אנה סמאשנובה וטובה אפשטיין). בעלת תואר ראשון בלימודים כלליים וספרות עברית ובעלת תואר לימודי המשך בעיתונאות מאוניברסיטת ת"א. עובדת יותר מעשור ככותבת, עורכת ופרשנית טניס באמצעי התקשורת השונים ("הארץ", "מקור ראשון", "את") ובאינטרנט (ONE, MAKO). כיום עובדת כפרשנית הטניס של "ישראל היום" והטלוויזיה ערוצי הספורט 1,2 של חברת צ'רלטון. מלווה פרויקטים של הקמת אתרים לעסקים קטנים ואנשים פרטיים ומאמנת טניס אישית במועדון הספורט של אוניברסיטת ת"א. Ilana@israel-tennis.co.il

אכלתם אותה

הטור של הדיאטנית הקלינית ג'והנה ויינברג

אנרגיה זמינה לפעילות


אנרגיה זמינה, הינה הכרחית על מנת להניע את הגוף של הטניסאי לתחילת פעילות, ספרינטים, זריזות, ריכוז וכל מה שדרוש  כוח על המגרש הטניס. ניתן לקבל את האנרגיה, ממאכלים הנספגים במהירות במערכת העיכול ומועברים לדם לשימוש מידי. מאכלים אלו, הם פחמימות פשוטות, סוכרים הנמצאים במזונות כגון דבש, ריבה, סוכר, שתייה מתוקה, פירות, פירות יבשים בעוד.


כאשר הספורטאי זקוק לאנרגיה זמינה, הסוכר שבדם "נשרף" ומספק את הכוח למאמץ. לכן, חשוב לשלב פחמימות פשוטות בסמוך למשחק ובמהלכו על מנת להרגיש חזקים ולמנוע עייפות. הגוף, יודע לאגור את האנרגיה הזמינה בכמות קטנה בשרירים ובכבד כגליקוגן. בזמן מאמץ ממושך, מאגרי הגליקוגן מתרוקנים, ולכן הגוף יקבל אנרגיה על ידי אכילה או שתייה של סוכרים. יש לאכול מנה של סוכרים בין 15 ל -60 דקות לפני המאמץ, ובזמן המשחק כל 40-50 דקות מנה נוספת עד סוף הפעילות. בתחרויות ומשחקים אינטנסיביים האינטרוול בין הארוחות מתקצר ל25-35 דקות.

כאשר הגוף אינו זקוק לאנרגיה הזמינה והספורטאי עדיין אוכל הרבה סוכרים, עודף הסוכרים בדם נשמר בגוף כשומן ואינו זמין לשימוש. 

בזמן מאמץ גופני, ספיגת הסוכרים לעיתים שונה מאשר במנוחה, ומזונות שבדרך כלל נסבלים טוב בעיכול יכולים לגרום לחוסר נוחות. על כן, מומלץ לנסות את המאכילים באימונים עצמם ולא לנסות בפעם הראשונה במשחק חשוב
.

  מנה מומלצת של אנרגיה לפני ובמהלך המשחק:

·         פרי- בננה קטנה, נקטרינה, 2-3 משמשים,1-2 תמר מאג'ול.
כוס שתייה מתוקה ( לא דיאט) - זה הזמן לנצל את הסוכרים שבשתייה, חשוב להתנסות קודם.
כגון: כוס אייס תה, מיץ פשוט. 
פרוסת לחם לבן עם כפית ריבה/ דבש / סילאן.


·         ג'ל אנרגיה- קיימים הרבה סוגים בשוק, צריך לנסות ולמצוא את הכי נוח לעיכול. לא לשכוח לשתות מים יחד עם הג'ל!

·         חטיף אנרגיה קטן- חשוב לשים לב שהחטיף מכיל עד 5% שומן ולא יותר, זה מקשה על העיכול וזו אנרגיה לא זמינה. חטיף מומלץ הינו על בסיס תמרים או דגנים יחד עם פירות יבשים.

·         משקה אנרגיה המכיל סוכרים- קשה לפעמים לשתות בבת אחת , על כן מומלץ בכל הפסקה לשתות כמה שלוקים. גם משקאות קיימים המון סוגים בשוק, מומלץ להתנסות קודם.

 

אנרגיה זמינה הינה הכרחית לכל מאמץ ספורטיבי, טניסאי שתשוש אינו מסוגל לשמור על ריכוז, מהירות תגובה, כוח בחבטות וזה עלול לעלות לו בהפסד. מהיום, תכינו לעצמכם תיק אוכל לאימון ולמשחק הכולל את המזונות הנסבלים טוב לעיכול ומספקים את האנרגיה הדרושה למאמץ.

 

 

 

 

 

Powered by Artvision | Truppo Websites